ABD Dışişleri Bakanlığı Müşteşarı Nuland Ankara’da temaslarda bulunuyor « Güneş Gazetesi

SON DAKİKA

ABD Dışişleri Bakanlığı Müşteşarı Nuland Ankara’da temaslarda bulunuyor

Bu haber 05 Nisan 2022 - 9:59 'de eklendi ve 129 kez görüntülendi.

TC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşı başta olmak üzere Suriye, Azerbaycan, Ermenistan ve İsrail gibi bölgesel konular ele alınırken, enerji güvenliği, savunma iş birliği, ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler değerlendirildi.

İstanbul’da 29 Mart’ta yapılan toplantının Rusya-Ukrayna müzakerelerine olumlu bir ivme kazandırdığı belirtilirken, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın sonlandırılması noktasında Türkiye’nin önemli bir rol üstlendiği vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Türkiye’nin ateşkesin sağlanması ve insani koridorların açılması yönündeki diplomatik girişimlerini kararlılıkla sürdüreceği muhataplara aktarıldı.

Türkiye-ABD Stratejik Mekanizmasının hayata geçirilmesinden duyulan memnuniyet dile getirilirken, bu mekanizmanın ikili ilişkilerin seyrine pozitif etki yapacağı beklentisi ifade edildi.

Öte yandan, TC Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal da, ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland’la Dışişleri Bakanlığında görüştü.
Nuland’ı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da kısa bir süre kabul etti.
ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Nuland’ın bölgesel güvenlik ve ekonomi konularıyla ilgili ikili ilişkileri görüşmek üzere 2-9 Nisan’da Fransa, Türkiye, Yunanistan, Almanya ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni (GKRY) ziyaret edeceği bildirilmişti.
Ziyaret sırasında Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Ilan Goldenberg ve Müsteşar Yardımcısı Erika Olson’ın Nuland’a eşlik edeceği, Türkiye ziyaretine ayrıca Dışişleri Müsteşar Yardımcıları Karen Sasahara ve Jennifer Gavito’nun katılacağı belirtilmişti.